سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت، خواسته سفارت آمریکا در برلین مبنی بر اعلام مهلت قانونی برای ساخت خط لوله گاز “نورد استریم ۲”، یک عمل “سیاسی متجاوزانه” است.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری تاس، ماریا زاخارووا در فیسبوک نوشت: فرقی نمی‌کند کی یا کجا باشد، فرقی نمی‌کند چه توافق‌نامه‌هایی آن را قانونی کرده باشند، یک خط لوله روسی دهه‌هاست واکنش یکسانی را از سمت آمریکا برانگیخته است و آن تجاوز سیاسی و مقاومت غیرقانونی است.

زاخارووا به بیانیه “رابین کوینویل”، سفیر آمریکا در آلمان اشاره کرد که گفته بود نورد استریم ۲، ابزار سیاسی مورد استفاده کرملین برای دور زدن اوکراین و تقسیم اروپا است. این دیپلمات روس یادآور شد که در ۵ مارس ۲۰۱۴، واشنگتن تایمز مقاله‌ای با این عنوان منتشر کرده که “دولت ریگان هشدار داد خط لوله روسی از میان اوکراین، غرب را ضعیف می‌کند”.

وی ادامه داد: در این مقاله آمده “در تذکاریه‌ای به کاخ سفید در ژوئیه ۱۹۸۱، مشاوران دولت رونالد ریگان خواستار مخالفت با خط لوله جدیدی از مناطق غنی از نفت و گاز روسیه به اروپا شدند و هشدار دادند که این خط لوله دست برتر غرب را ضعیف می‌کند. بنابراین یک دوگانگی وجود دارد.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا