نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد مصرف مکمل “بره موم” می‌تواند سبب کاهش قابل توجه درد شکمی در بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک‌پذیر شود.

به گزارش ایسنا، سندرم روده تحریک‌پذیر شایع ترین بیماری گوارشی در سراسر دنیا محسوب می شود. با توجه به اینکه  تا به حال دارویی ویژه برای درمان سندرم روده تحریک پذیر مورد تائید قرار نگرفته است، به نظر می‌رسد طراحی برنامه‌های کمک درمانی جهت بهبود وضعیت بالینی این بیماران لازم باشد.

امروزه چشم‌انداز جدیدی در زمینه نقش ترکیبات آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی در درمان آن به وجود آمده است. از جمله این مواد بره موم است که ماده ای طبیعی است که توسط زنبور عسل از گلبرگ ها و جوانه گیاهان تهیه می شود و خواص مختلف ضدالتهابی و تعدیل کننده سیستم ایمنی دارد.

بنا بر اعلام پایگاه نتایج پژوهش‌های سلامت کشور، محققان در مطالعه‌ای با هدف  تعیین اثر مکمل غذایی بره موم بر دریافت غذایی، کیفیت زندگی و شدت بیماری در مبتلایان به سندرم روده تحریک پذیر این موضوع را بررسی کرده‌اند.

در این  کارآزمایی بالینی دو سو کور، ۵۲ بیمار مبتلا به سندرم روده تحریک‌پذیر شرکت کردند.

یافته های این تحقیق حاکی از آن است که مصرف روزانه مکمل بره موم باز دوز 900 میلی گرم، به مدت شش هفته می تواند سبب کاهش قابل توجه درد شکمی، عدم رضایت از عادات روده ای و سطح اضطراب بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر شود.

نتایج این پژوهش که توسط مهسا میریان و علیرضا استاد رحیمی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز، پژمان علوی‌نژاد از دانشگاه علوم پزشکی اهواز، محمدرضا عباسپور از دانشگاه علوم پزشکی مشهد و داوود سلیمانی از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه انجام شده در ژورنال Trials منتشر شده است.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا