رئیس جمهوری مکزیک محدودیت‌های سختگیرانه‌ای را علیه عاملان خارجی فعال در این کشور پیشنهاد کرده است؛ اقدامی که در پی افزایش تنش‌ها با واشنگتن صورت گرفته و هدفش مقام‌های مقابله با مواد مخدر ایالات متحده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس جمهوری مکزیک در پیش نویس پیشنهاد خود به سنا اعلام کرده، عاملان خارجی باید اطلاعاتی را که به دست می‌آورند، با مقام‌های مکزیک به اشتراک بگذارند و اگر مرتکب جرایم شدند یا قوانین را نقض کردند، مصونیت دیپلماتیکشان لغو می‌شود.

در این پیش نویس اشاره‌ای به ایالات متحده نشده اما رئیس جمهوری مکزیک به شدت منتقد اداره مقابله با مواد مخدر آمریکا از زمان دستگیری رئیس سابق ارتش مکزیک به دست نیروهای این اداره در اکتبر است که باعث شوک بزرگ به نهاد سیاسی این کشور شد.

سالوادور سینفوئگوس، وزیر دفاع سابق مکزیک ماه گذشته میلادی و پس از آن آزاد شد که دولت واشنگتن در روند دادرسی وی مداخله کرد و از دادگاه‌های ایالات متحده خواست تا پرونده وی را لغو کنند و وی را به مکزیک منتقل کرد.

در بخشی از توافق برای آزادی سینفوئگوس، دولت مکزیک با ویلیام بار، دادستان کل آمریکا توافق کرد تا یک رهبر عالی رتبه کارتل مواد مخدر را دستگیر کند. رئیس جمهوری مکزیک همچنین با تهدید بررسی همکاری امنیتی با واشنگتن، به ایالات متحده فشار وارد آورد.

الزام عاملان خارجی برای اشتراک تمامی اطلاعات با مقام‌های همرتبه مکزیکی هشداری برای واشنگتن است چون می‌گویند، کارتل‌های مواد مخدر در بسیاری از نهادهای مکزیک نفوذی دارند.

پیشنهاد رئیس جمهوری مکزیک یک الزام برای بسیاری از مقام‌های این کشور برای ارائه گزارش‌های مکتوب ظرف سه روز در صورت همکاری با  یک عامل خارجی است.

این پیش نویس قرار است در کمیته دفاع ملی و امنیت عموی سنای مکزیک به بحث گذاشته شود.

یکی از سخنگوهای سفارت ایالات متحده در مکزیکوسیتی درباره سوالی مربوط به این پیشنهاد گفت: ما به همکاری امنیتی با مکزیک ارج می‌نهیم و به ادامه همکاری با مقام‌های این کشور برای حل چالش‌های مشترک امنیتی متعهدیم.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا